Digitalisering av samhället – och våra shoppingupplevelser ökar snabbt.
Digitalisering är också den samhällstrend där flest svenskar förväntar sig ett ökat inflytande under de kommande åren, enligt en ny undersökning från Yougov. För dagligvaruhandeln kan det innebära att digitala lösningar blir ett allt tydligare konkurrensmedel.
Vi kan använda självscanning i kassan, skanna varor med mobilen under shoppingrundan eller helt slippa butiken och beställa varor online. Digitaliseringen är oundviklig – även i dagligvaruhandeln.

Charlotte Alring, affärsområdeschef Yougov
En ny undersökning från Yougov visar att digitalisering upptar ett stort intresse hos svenskarna. Jämfört med andra områden såsom hälsa, ekonomi, kultur, politik och miljö anser svenskarna att digitalisering har den största positiva påverkan på dem idag och även kommer att påverka dem allra mest i framtiden.
– Det finns uppenbarligen en förväntan hos kunderna i dagligvaruhandeln att digitaliseringen kommer att spela en ännu större roll och det måste kedjorna i dagligvaruhandeln ta hänsyn till, säger Charlotte Alring, affärsområdeschef Yougov.
Enligt undersökningen uppger 51 procent uppger att de har ett högt intresse för digitalisering och teknik, 46 procent svarar att de förväntar sig att digitalisering och teknik i dag har en positiv inverkan på deras liv, och 65 procent förväntar sig att betydelsen kommer att öka ytterligare under de kommande två–tre åren.
– När intresset är högt blir det ett villkor som dagligvarumarknaden måste förhålla sig till. Vi har redan sett exempel på hur tekniken kan integreras i köpupplevelsen, som obemannade matvaruaffärer i glesbygd där digitala system gör det ekonomiskt möjligt att driva en välsorterad mataffär, säger Charlotte Alring, affärsområdeschef Yougov.
Inte oväntat är det framför allt de yngre generationerna som uppskattar den tekniska utvecklingen. Undersökningen visar att en större andel av generation Z har högt intresse för digitalisering jämfört med äldre generationer, och att en större andel av generation Z ser teknikens inflytande som positivt.
– De yngre generationerna har generellt en mer positiv syn på teknikens roll i vardagen. Det betyder dock inte att äldre generationer ska förbises, utan att dagligvarumarknaden behöver erbjuda olika digitala matvaruupplevelser, avslutar Charlotte Alring, affärsområdeschef Yougov.
Om undersökningen
Svaren kommer från Yougovs Trend Reality-rapport 2025. Den svenska delen av undersökningen baseras på svar från 1 000 respondenter. Respondenterna har tillfrågats om sitt intresse för utvalda samhällsteman.
Om Yougov
Yougov är en internationell koncern med huvudkontor i London och 1 800 anställda fördelade på 37 kontor runt om i världen. Missionen är att erbjuda insikter i vad världen tycker. Alla produkter och tjänster baseras på en detaljerad förståelse av företagets 26 miljoner registrerade individer för att kunna leverera detaljerade konsumentinsikter. Inom dagligvaruhandeln genomför Yougovs experter djupanalyser av medlemmars inköpsdata. Det innebär att analyserna av inköpsbeteende, trender och utveckling i den danska dagligvaruhandeln kontinuerligt är uppdaterade.





