Villaägare är utsatta för brott under sommaren, och värst är det i juli enligt statistik från Brottsförebyggande rådet (Brå).
En ny Norstat-undersökning genomförd av Reolink, en tillverkare av smarta kameror för privatpersoner och företag, visar att 44 procent av svenska villaägare oroar sig för inbrott under sommaren och oron är störst bland de yngre.
I åldersgruppen 25–40 år uppger 52 procent att de oroar sig, jämfört med 35 procent i åldersgruppen 66–79 år.
Orosmönstret återspeglas i intresset för att investera i säkerhetskameror. 22 procent av de yngre, respektive 4 procent av de äldre, uppger att det är troligt att de skaffar en sådan inom ett år.
– Det är ett tydligt mönster att yngre villaägare känner större oro och i högre grad överväger att skaffa kamera. Det speglar nog en generation van vid att lösa problem med teknik. Att så många andra ännu inte tagit steget trots att oron finns tar vi på allvar. Många tror att det är krångligare än det är, och där har branschen ett jobb att göra, säger Gustaf Granqvist.
Andelen som har kameraövervakning i sin villa motsvarar andelen bland de som har kameraövervakning i sitt fritidshus. På frågan om varför de har kameraövervakning visar undersökningen att trygghet och möjligheten att kontrollera delar av hemmet som dörrar, fönster och trädgård är de vanligaste skälen.
Det vanligaste skälet bland de som inte har kameraövervakning installerad i sin villa eller fritidshus är oro för löpande kostnader eller prenumerationsavgifter. Pris och installation är också faktorer som hindrar från att köpa.
– Undersökningen visar att oro för löpande kostnader är det vanligaste skälet till att folk inte tar steget. Det är en missuppfattning vi vill räta ut, för det finns alternativ som inte kräver någon prenumeration alls, säger Gustaf Granqvist, Nordenchef på Reolink.
Om undersökningen
Undersökningen genomfördes av Norstat på uppdrag av Reolink. Totalt deltog 1 000 personer i Sverige under juni 2026.





