Retailutveckling i fokus
Hem DETALJHANDELRetailutveckling i fokus

Retailutveckling i fokus

Publicerat av: Redaktionen

Att etablera sig på Emporia är fortsatt attraktivt och minst lika viktigt för kundupplevelsen är att befintliga aktörer vill utveckla sina koncept.

För Emporia innebär utvecklingen en dynamisk process där både hyresgästers och besökares önskemål tas i beaktande.

Under hösten och de kommande månaderna bygger flera välkända varumärken om, expanderar eller flyttar in på Emporia. The Gem växer och etablerar sig på Emporia och fler nyetableringar är på gång.

– Utvecklingen av butiksmixen och kundresan är en ständigt pågående process. Vi är glada över de satsningar och nyetableringar som nu presenteras och att våra hyresgäster väljer att investera ytterligare i kundupplevelsen på Emporia. Tillsammans skapar vi en ännu mer attraktiv destination. Det känns bra att kunna erbjuda Emporias besökare ännu ett starkt restaurangkoncept med lokal förankring och att The Gem väljer Emporia för sin fortsatta expansion, säger Martin Lundqvist, centrumchef på Emporia. Emporia som nyligen steg i rankningen och är nu den ledande handelsdestinationen omsättningsmässigt i de svenska storstadsregionerna*.

The Gem växer och öppnar på Emporia

Bakom satsningen står teamet bakom restaurang Casual, Casual Bakery i centrala Malmö samt Poms mackor i Malmö Saluhall.

– Vi väljer nu att etablera oss på Emporia för att bli en del av Sveriges största köpcentrum i storstäderna och allt vad det innebär, säger Peter Martinsson, The Gem och Casual Streetfood.

Retailutveckling i fokusPeter Martinsson och hans kollegor har många års erfarenhet av restaurangbranschen och en tydlig känsla för vad som fungerar. Nära relationer med leverantörer är en viktig del av verksamheten – brödet bakas i det egna bageriet i Malmö och köttet kommer från skånska gårdar.

– När det gäller hamburgare var vi bland de första i landet att starta den trend som sedan 2013 har vuxit sig stark. Med The Gem vänder vi oss till både den kvalitetsmedvetna hamburgarkonnässören och till den som helt enkelt uppskattar något riktigt gott att äta, fortsätter Peter Martinsson.

Öppningen på Emporia planeras till den 1 november.

Hästens bland de första med nytt butikskoncept

Hästens, som funnits på Emporia sedan 2019, är först ut i höstens expansionsvåg. Den 1 oktober öppnar en ny och större butik, med smygpremiär för inbjudna gäster redan den 25 september. Butiken blir en av de första i landet att implementera Hästens senaste butikskoncept.

– Emporia har varit ett fantastiskt hem för oss. Här möter vi både lokala kunder och besökare från hela Öresundsregionen, vilket gör platsen unik. Vi tror starkt på Malmö och Emporia som destination, och därför känns det helt rätt att investera här, säger Fredrik Sandström, ägare till Hästens på Emporia.

Den nya butiken blir cirka 30 m² större och erbjuder plats för tolv sängar i stället för nio. Kunden kan uppleva sortimentet i både showroom och ett ”sleep spa” med möjlighet att testa sängarna i en miljö med mörkläggning, lugnande musik och en hemma-känsla. Här erbjuds även personliga sömnanalyser och inspiration kring sömnens betydelse för hälsa och prestation.

Elon Ljud & Bild växer med större lokal

Även Elon Ljud & Bild, som etablerade sig på Emporia 2018, satsar vidare. Företaget flyttar till en ny lokal på plan ett, en yta som är över 30 procent större än den nuvarande.

– Emporia ligger oss varmt om hjärtat. Det var faktiskt vår allra första butik. Vi väljer att satsa vidare här, eftersom Emporia är en stark handelsplats med ett fantastiskt kundflöde. Den nya lokalen gör det möjligt för oss att möta efterfrågan och utveckla vårt koncept ytterligare. Framför allt är vi glada över att flytta ner till ground floor, vilket känns naturligt för våra tjänster, säger Oliver Pajakovksi, ansvarig för Elon Ljud & Bild.

Butiken erbjuder hemelektronik i samarbete med ledande telekomoperatörer, och tillsammans med Lagamobilen.se utförs över 500 olika typer av reparationer – ofta inom 45 minuter. Utöver försäljning och reparationer erbjuds även leverans, installation, montering, bortforsling samt teknikhjälp i hemmet.

Lekia expanderar och öppnar flaggskeppsbutik

Lekia expanderar och tar över grannlokalen (Hemtex tidigare lokal), med planerad öppning i februari 2026. Satsningen innebär att butiken blir flaggskeppsbutik och intrycket luftigare samtidigt som kunderna erbjuds ett större utbud och en massa kampanjer.
– Vi väljer att satsa vidare på Emporia med en helt ny flaggskepsbutik. Vi upplever Emporia duktiga på att lyssna på sina hyresgäster och kunder. De har fått ihop en helhetsbild som jag upplever många andra handelsdestinationer saknar och vi ser fram emot att nyöppna i en större lokal, säger Simon Hammarström, etableringsansvarig på Lekia Emporia.

Nya etableringar och butiksombyggnationer stärker mixen

Flyttkarusellen på Emporia fortsätter.

  • Sang By Hang tar över Elons nuvarande lokal med ett delvis nytt koncept och planerar öppning den 1 december.
  • Hemtex flyttar in i Hästens och Esprits tidigare lokal i början av 2026, med planerad nyöppning i slutet av februari.
  • Ett välkänt internationellt varumärke kommer att ansluta till butiksmixen under det kommande halvåret – mer information om denna etablering presenteras inom kort.

* Handelns Utredningsinstitut, 2025

Relaterade Artiklar