Leo’s Lekland, en av Europas ledande aktörer inom rörelsecenter för barn och familjeunderhållning, har tecknat ett partnerskap med Visual Art för att utveckla sin digitala kommunikation och sitt retail media-erbjudande i leklanden.
Avtalet omfattar leverans av hårdvara, SaaS-licenser på Visual Arts IXM-plattform under en femårsperiod, samt ett retail media-avtal som löper över 12 månader i taget.
Idag har Leo’s-gruppen 63 lekland i fem länder och är verksamma i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Tyskland.
I den första fasen levererar Visual Art digitala ytor och tillhörande hårdvara, samt licenser för drift och innehållshantering via Visual Arts IXM-plattform, som möjliggör central administration, stabil drift och framtida skalbarhet av den digitala kommunikationen i leklanden. Leveransen omfattar även service, support och löpande drift, samt ett retail media-samarbete där Visual Art ansvarar för mediaförsäljning under en initial period om 12 månader.
Den första utrullningen inkluderar nära 200 retail media-skärmar i alla lekland. Skärmarna etablerar en ny digital kommunikationsyta i miljöerna och möjliggör annonsering från relevanta partners, samtidigt som Leo’s behåller full kontroll över innehåll och kundupplevelse.
– ”Det här är ett viktigt steg i utvecklingen av vår digitala kommunikation och vårt retail media-erbjudande. Genom samarbetet med Visual Art får vi en stabil och skalbar teknisk plattform för våra lekland, som gör det möjligt att utveckla både kommunikation och kommersiella samarbeten över tid,” säger Gabriel Bergqvist, CMO på Leo’s Group.
– ”Vår roll i det här samarbetet är att leverera en robust teknisk grund genom vår IXM-plattform och tillhörande infrastruktur. Tekniken är inte målet i sig, utan ett verktyg för att möjliggöra effektiv kommunikation, bra kundupplevelser och nya intäktsmöjligheter. Vi stöttar Leo’s i att utveckla sin digitala kommunikation i takt med deras behov och ambitioner,” säger Pontus Meijer, CEO på Visual Art.
Utöver den initiala leveransen finns även en identifierad potential för ytterligare expansion, där installation av digitala menytavlor diskuteras inför hösten. Dessa eventuellt tillkommande projekt ligger utanför nuvarande avtal och kommer att beslutas separat.
För Visual Art är samarbetet ett exempel på hur digital in-store och retail media kan implementeras stegvis, med fokus på stabil drift och affärsnytta.
Partnerskapet bygger på en gemensam syn på digital kommunikation i fysiska miljöer som en långsiktig möjlighet, där teknik, drift och kommersiell utveckling kan skalas över tid.






