Förvärvet är en del av bolagets strategi att expandera genom nischade e-handelsvarumärken – så kallade storefronts – som drivs av Buyersclubs befintliga infrastruktur för inköp, logistik, affärssystem och digital marknadsföring.
Sweden Buyersclub AB har förvärvat varumärket Zandvoort, ett svenskt varumärke inom möbler och heminredning.
Förvärvet innebär att bolaget, utöver själva varumärket, även får tillgång till värdefull branschkunskap, etablerade leverantörsrelationer och erfarenhet från en verksamhet som varit aktiv sedan 1998.
Vid lanseringen av den nya storefronten kommer Zandvoorts onlineförsäljning att ske i Sweden Buyersclubs regi. De fysiska butikerna i Nacka respektive Marbella fortsätter samtidigt att bedrivas i egen regi och har genom ett licensavtal rätt att använda varumärket.
Köpeskillingen består av en fast ersättning om 200 TSEK samt en rörlig tilläggsköpeskilling kopplad till omsättningen under en begränsad period.
Genom förvärvet av varumärket Zandvoort etablerar sig Buyersclub inom segmentet exklusiv heminredning. Sortimentet planeras omfatta möbler, textilier och inredningsdetaljer från etablerade varumärken såsom Artwood, JIO Möbler, Englesson och Newport, tillsammans med ett urval av kompletterande designvarumärken. Till skillnad från bolagets första storefront inom heminredning, Möbeljätten.se – en e-handel med ett mycket brett sortiment – kommer Zandvoort att utvecklas med ett mer kurerat sortiment.
”Zandvoort har funnits i tre decennier inom exklusiv heminredning och har främst varit närvarande genom fysisk handel, vilket innebär att det finns en befintlig kundbas och värdefulla relationer att bygga vidare på. Genom att koppla varumärket till Buyersclubs digitala plattform och marknadsföringskapacitet ser vi goda möjligheter att accelerera tillväxten och skala upp omsättningen över tid.
Vi väljer med omsorg ut nischer där vi ser goda möjligheter att växa, och vi bedömer att marknaden för möbler och heminredning erbjuder stor potential”, säger VD Emil Henriksson.
Del av bolagets storefront-strategi
Storefront-strategin lanserades under 2024 och innebär att Buyersclub successivt etablerar nischade e-handelsvarumärken ovanpå bolagets befintliga plattform.
Liksom övriga storefronts kommer Zandvoort att drivas av Buyersclubs bakomliggande plattform och motor för produktimport, inköp, prissättning, lagerhantering, logistik och digital marknadsföring. Det innebär att nya e-handelsvarumärken kan lanseras snabbt och med begränsade fasta kostnader samtidigt som de kan dra nytta av bolagets befintliga infrastruktur.
Storefront-strategin har utvecklats snabbt sedan lanseringen 2024. Den samlade omsättningen från bolagets storefronts ökade från 12,4 MSEK under 2024 till 26,1 MSEK (+110 %) under 2025, där bolagets första storefront, Bookhero.se, står för en betydande del av omsättningen.






