Skydda, en av Nordens ledande leverantörer av personlig skyddsutrustning och arbetsmiljöprodukter, tar nästa steg i sin digitala utveckling.
Tillsammans med B2B-experterna Lybe ska Skydda lansera en ny e-handelslösning baserad på Adobe Commerce Cloud.
Med bytet från nuvarande HCL-plattform tar Skydda ett strategiskt steg mot en modernare, mer flexibel och kostnadseffektiv lösning – som skapar utrymme för tillväxt och framtida digitala satsningar.
Skydda, som numera ägs av Ahlsell, vill med den nya satsningen på Adobe Commerce Cloud ytterligare stärka sin position som en digitalt ledande aktör i branschen på den nordiska marknaden. För att kunna fortsätta växa och möta kundernas allt högre förväntningar satsar bolaget nu på en avancerad e-handelsplattform som kombinerar Lybes egenutvecklade headless storefront i React, en integrationshub för smidiga kopplingar mot PIM, ERP och logistiklösningar, samt den beprövade grunden i Adobe Commerce Cloud.
– Det här är en av de mest omfattande digitala satsningarna vi har gjort. Efter val av plattform kändes det självklart att genomföra detta migrationsprojekt tillsammans med Lybe. Den nya plattformen är utformad för att möta kundernas ökande krav och skapa utrymme för framtida tillväxt samt utveckla helt nya digitala erbjudanden. Tillsammans skapar detta en stabil, skalbar och framtidssäker plattform – avgörande för vår långsiktiga konkurrenskraft, säger Johan Törnblad VD Skydda i Sverige AB.
Adobe Commerce Cloud ska inte bara ge en stabilare och mer kostnadseffektiv drift, utan också fungera som en motor för innovation: från nya digitala affärsmodeller och personaliserade kundupplevelser till avancerad dataanalys, smarta självbetjäningstjänster och helt nya sätt att skapa värde för kunderna.
– Projektet är komplext, med höga krav på integrationer, användarupplevelse och flexibilitet. Samtidigt är det just den kombinationen som kommer att frigöra kraft åt Skydda att fokusera på det som bygger konkurrenskraft: snabbare innovation, högre kundnytta och bättre lönsamhet. Vi är stolta över att få vara partner i den resan, säger Håkan Jonsson Bodvar, VD på Lybe Sweden AB.




