IMG20260528095114
Hem TEKNIK & IT-LÖSNINGARECOVACS och Asplund i ett samtal om hemmet, formen och framtidens intelligens

ECOVACS och Asplund i ett samtal om hemmet, formen och framtidens intelligens

Publicerat av: Redaktionen

Robotar har på kort tid blivit en självklar del av många nordiska hem.

I dag finns robotdammsugare i över hälften av de danska hushållen ett tydligt tecken på hur automatiserad teknik blivit en del av vardagen.

IMG20260528095114Men i takt med att produkterna flyttar allt längre in i hemmet växer också kraven på design och hur tekniken integreras i inredningen.

Det är utgångspunkten när ECOVACS tillsammans med Asplund arrangerar ett morgonevent i Stockholm den 28 maj, där teknik, design och framtidens boende står i fokus.

Under eventet presenterar ECOVACS sin nya DEEBOT T90, utvecklad med ett minimalistiskt nordiskt designspråk. Fokus ligger på hur smarta produkter kan bli en naturlig del av hemmet – utan att kompromissa med estetik, funktion eller kvalitet.

IMG20260528100804Programmet omfattar produktdemonstrationer, möjlighet att testa lösningarna i en designpräglad miljö samt samtal om teknikens förändrade roll i hemmet. Besökare får även möta ECOVACS experter och ta del av svenska designprofilers perspektiv på samspelet mellan innovation, formgivning och användarupplevelse.

I takt med att smarta hem-lösningar utvecklas blir design en allt viktigare konkurrensfaktor inom konsumentteknik – något som tydligt märks i gränslandet mellan retail, teknologi och inredning.

Under eventet presenteras nya ECOVACS DEEBOT T90 fick vi ta del av alla fina funktioner och nyheter den kom med.

 

Fakta: ECOVACS DEEBOT T90
Produktkategori:
Robotdammsugare & golvmopp (2-i-1)
Tillverkare: ECOVACS Robotics
Modell: DEEBOT T90 / T90 Pro OMNI
Lansering: 2026 (ny generation T-serie)

 

Av Annika Guldroth

Relaterade Artiklar