793
Under Formex-mässan i Älvsjö så lanserar Wilma en kollektion tillverkad av PBAT och PLA kombinerat i ett kompositmaterial.
Detta är det första steget i utvecklingen av Wilma med den långsiktiga ambitionen att bli världsledande inom ”eko fashion” mobiltillbehör.
– ”Det som skett inom dagligvaruhandeln och sedan inom mode/kläder sker nu inom Consumer Electronics och telekom. Vi ska vara ledande på området hållbarhet i vår bransch och den nya Wilma kollektionen är ett första steg på den resan.” Pärlan Fritz, Commercial Director Fashiontekk AB
– ”Med den nya Wilma eko-kollektionen tycks vi fylla en lucka i marknaden. Vi har under kort tid tecknat avtal med flera ledande aktörer inom både retail och telekom både i Norden och i Europa.”, säger Pärlan Fritz vidare.