Här är Sveriges största influencers på Instagram 2018
Hem NYHETER Här är Sveriges största influencers på Instagram 2018

Här är Sveriges största influencers på Instagram 2018

Publicerat av: Redaktionen

Influencer marketing är en av de snabbast växande trenderna inom marknadsföring med Instagram som viktigaste kanal.

Här är Sveriges största influencers på Instagram 2018 2När influencer marketing-företaget Beatly listar Sveriges största influencers på Instagram ser vi en hel del nykomlingar i toppen samtidigt som Yoga girl och Kenza tappar följare.

Under 2017 omsatte influencer marketing 660 miljoner kronor i Sverige, en ökning på nästan 35 procent mot 2016. Prognosen för 2018 och 2019 visar på en fortsatt hög ökning, enligt enkartläggning från Institutet för reklam och marknadsföring (IRM). Samma undersökning visar att Instagram är den mest populära kanalen för samarbeten.

Instagram gick i veckan ut med att man nu kommer satsa ännu mer på underlätta för sina influencers genom en ny typ av konto, creators accounts, som ger stora influencers mer kontroll över sin statistik och plattformen. Det betyder att trenden med Instagram som främsta kanal för samarbeten troligtvis kommer att hålla i sig.

Influencer marketing-företaget Beatly har genom sin plattform listat Sveriges största influencers på Instagram 2018 och även nischerna inom mode, inredning och träning. Vi ser en några nya namn på topplistorna samtidigt som vi ser att Yoga Girl och Kenza tappar följare.

De är störst på Instagram i Sverige

SE top 10 Användarnamn Följare Engagemang Kommentarer/post Tillväxt per dag
Anna Nyström annanystrom 7.34m 2.1% 1858 4368
Rachel Brathen yoga_girl 2.15m 1.5% 530 −83
Linn Löwes linnlowes 1.74m 3.0% 970 1413
Kenza Zouiten kenzas 1.74m 2.1% 255 −417
Janni Delér jannid 1.39m 3.1% 189 −260
Christoffer Collin wisslaren 1.29m 1.3% 109 −116
Angelica Blick angelicablick 1.22m 1.5% 181 −168
Joakim Lundell joakimlundell 903.52k 10.4% 2900 41
Therese Lindgren therese 889.78k 5.0% 443 231
Jonna Lundell jonnalundell 727.24k 9,4% 1304 147

Störst influencers i Sverige inom mode

Mode Användarnamn Följare Engagemang Kommentarer/post Tillväxt per dag
Kenza Zouiten kenzas 1.74m 2.0% 243 −417
Janni Delér jannid 1.39m 3.0% 185 −260
Angelica Blick angelicablick 1.22m 1.5% 184 −168
Johnny Edlind johnnyedlind 1.05m 5.3% 340 551
Therese Lindgren therese 889.78k 5.0% 443 231
Bianca Ingrosso biancaingrosso 849.18k 4.8% 134 301
Victoria Törnegren victoriatornegren 801.49k 1.7% 66 −243
Sendi Skopljak skopljak 705.82k 1.3% 144 −155
Linn Jacobsson linnjacobsson 553.21k 1.9% 570 −32
Fanny Lyckman fannylyckman 547.52k 1.7% 54 −138

Störst influencers i Sverige inom inredning

Inredning Användarnamn Följare Engagemang Kommentarer/post Tillväxt per dag
Jesper Laursen scandinavianhomes 867.04k 1.3% 46 973
Joanna Johansson joannajohanssonx 335.55k 5.4% 162 133
Carolina Gynning carolinagynning 293.60k 1.3% 54 −1
Helena Löfstedt mylittleredhouse 217.57k 4.4% 116 217
Vanessa Valderma interiorbyvanessa 178.61k 1.8% 182 47
Carolina Carlsson inredningsdesign 150.27k 1.5% 43 25
Marie Jaskari marie.jaskari 148.95k 3.1% 49 146
Frida Ramstedt trendenser 137.29k 0.8% 48 −1
Ebba Zingmark ebbazingmark 128.35k 1.4% 20 −22
Sarah Stråth interiorbysarahstrath 115.83k 0.7% 18 −14

Störst influencers i Sverige inom träning

Träning Användarnamn Följare Engagemang Kommentarer/post Tillväxt per dag
Anna Nyström annanystrom 7.34m 2.1% 1839 4368
Rachel Brathen yoga_girl 2.15m 1.5% 485 −83
Linn Löwes linnlowes 1.74m 2.9% 953 1413
Hanna Öberg hannaoeberg 1.21m 4.3% 691 1660
Alexander Gustafsson alexthemauler 618.65k 3.6% 240 171
Alexandra Bring alexandrabring 611.94k 2.0% 111 −105
Malin Björk malinbjork 593.01k 0.7% 144 −122
Linn Jacobsson linnjacobsson 553.49k 1.7% 457 −45
Caroline Aspenskog aspenskog 207.07k 3.4% 88 66
Charlotte Kalla kalla_87/ 198.85k 8.3% 148 119

Relaterade Artiklar